מאמרים

 • האנטומיה של הפטנט

  במאמר זה אציג בפניכם את הרכיבים הכלליים ואת צורת הכתיבה של הפטנט. פטנט מתחלק באופן עקרוני לשני חלקים עיקריים: הפירוט והתביעות.
  הפירוט הוא לרוב החלק העיקרי של מסמך הפטנט, ובו מתוארת ההמצאה על פרטיה השונים, מוצגות בו דוגמאות שונות ליישום ההמצאה, ואף מצורפים שרטוטים ואיורים שונים לתיאור ההמצאה בפרוטרוט ואת דרכי השימוש בה. מטרתו של הפירוט היא לאפשר לבעל מקצוע ממוצע בתחום להבין כיצד ההמצאה פועלת וליישמה.
  אם הפירוט הוא החלק העיקרי והרחב שבבקשת פטנט, הרי שהתביעות הן ללא ספק החלק החשוב של בקשת הפטנט. כזכור, הפטנט מאפשר לבעליו למנוע מאחרים לייצר, למכור או להשתמש בהמצאה המוגנת בפטנט, וזאת למשך 20 שנה. התביעות למעשה מגדירות את "היקף המונופולין" אשר הוענק לממציא מטעם המדינה בה הוגש הפטנט.
  בסופו של דבר, הפטנט הוא כלי מסחרי ומנוף עסקי, המאפשר לבעליו לשלוט בשוק מסוים. לפיכך, תביעות רחבות מקנות לבעל הפטנט שליטה מהותית יותר על אלו המעוניינים לנצל את ההמצאה (לרוב, מתחריו של בעל הפטנט), ואילו תביעות צרות ניתן לעקוף ביתר קלות.

  למאמר המלא
 • רפורמת הפטנטים בארה"ב 2011 – המהפכה הגדולה ביותר באמריקה מזה כחמישים שנה

  אין עוררין שארה"ב מהווה את אחד היעדים האטרקטיביים בעולם להגשות פטנטים. עם כחצי מיליון הגשות בפועל בשנת 2010, נראה כי התעשייה האמריקאית קוסמת לכל יזם וחברה המעוניינים בהשגת מונופולין עבור המצאתם בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות.

  אולם יחד עם זאת, ארצות הברית הייתה מאז ומעולם "עוף מוזר" בתחום הפטנטים לעומת שאר מדינות העולם. החקיקה האמריקאית מתאפיינת בהוראות ייחודיות אשר אין כמוהן ברוב מדינות העולם.

  בספטמבר האחרון חתם הנשיא אובמה על שינוי חקיקתי מרחיק לכת בחוק הפטנטים האמריקאי, אשר אט אט מיישר קו בין החקיקה בארצות הברית לזאת הנהוגה כיום ברוב מדינות העולם.
  במאמר זה נסקור את השינויים העיקריים שברפורמה, אשר כבר בימים אלו באים לידי ביטוי בהתנהלות הממציאים והחברות אל מול רשם הפטנטים.

  למאמר המלא
 • רישום פטנטים על התוויות נוספות – מעיין הנעורים של תרופות ידועות

  הפטנט המתועד הראשון הוענק באנגליה בשנת 1449 ע"י המלך הנרי ה-5 לג'ון מאותינם, אשר פיתח שיטה ייחודית לייצור זכוכית צבעונית. המלך העניק לג'ון סמכות בלעדית לייצור הזכוכית בשיטתו למשך 20 שנה, ובתמורה, היה על ג'ון ללמד את האנגלים את שיטתו.


  וכך נהוג אף היום, דהיינו, פטנט שנתקבל תקף למשך 20 שנה (וזאת למעט חריגים שלא נדון בהם במאמר זה), שלאחריהם זכאי הציבור להשתמש בהמצאה נשואת הפטנט. אין זה מפתיע אם כן, שרבים מנסים למצוא דרכים שונות ומשונות "להערים על המערכת" ולהאריך את חיי הפטנט שלהם.


  אחת הדרכים העקיפות לעשות זאת, הינה באמצעות הגשת בקשות פטנט שונות על אותו החומר, אך עבור שימושים שונים. חשוב לזכור כי למעשה ההגנה תינתן על השימוש שנתבע, אולם עדיין, מדובר בדרך די אפקטיבית "להחיות" חומרים ידועים זה מכבר.

  למאמר המלא